Dodjela nagrada za najbolju učeničku pjesmu

Dana 21.3.2014. u odžačkom Centru za kulturu održana je dodjela Književne nagrade „Musa Ćazim Ćatić“ za najbolju učeničku pjesmu. Povodom toga u posjet su nam stigli gosti iz Tešnja. Pun autobus tešanjskih učenika, nastavnika i profesora triju srednjih škola i jedne osnovne osvježio je naš gradić. Naime, Kulturno udruženje „Musa Ćazim Ćatić“ odlučilo je simbolično povezati dva najvažnija grada u Ćatićevu životu te je početkom godine raspisalo Konkurs za najbolju učeničku pjesmu na razini Odžaka i Tešnja.

Konkurs je raspisan u dvije kategorije, odnosno u osnovnim i srednjim školama. Unatoč tome što učenici danas rijetko pišu poeziju ili to čuvaju samo za sebe, javilo se mnogo onih koji su se okušali u lirskom stvaranju. U kategoriji srednjih škola na Konkurs su pristigle 44 pjesme, dok je u kategoriji osnovnih škola pristigla 21 pjesma.

Učenici iz Tešnja došli su s unaprijed pripremljenim točkama te su pjevali, recitirali. izveli scenski program i imali folklorni nastup. Odžački učenici također su se priključili programu s zborskim pjesmama, recitacijama i esejima.

Vruhunac druženja bila je upravo dodjela nagrada i priznanja. Prva tri mjesta u svakoj kategoriji dobila su plaketu i novčanu nagradu, ali su podijeljene i utješne nagrade sudionicima čije su pjesme bile dobre, zanimljive, inovativne ili stilski dotjerane.

U kategoriji osnovnih škola tešanjski učenici daleko su nadmašili odžačke te su osvojili sva tri prva mjesta. No u kategoriji srednjih škola došlo je do preokreta. Ozbiljnije, modernije i bolje stihove napisali su odžački srednjoškolci:

1.      Džinić Lejla, Odžak

2.      Terzić Marija, Odžak

3.      Mujkanović Zerina, Tešanj

Lejla i Marija, obje učenice 4. razreda gimnazije, pokazale su dar za lirsko stvaranje te vam u nastavku donosimo njihove pobjedničke pjesme koje zanimljive i dobre, ali potpuno različite.

Osim njih dvije na Konkurs se prijavilo još 18 učenika naše škole od kojih su još neki dobili reprint prve knjige Muse Ćazima Ćatića kao nagradu za uspješno sudjelovanje i kao priznanje za kvalitetu njihovih uradaka, a to su Ljubica Katić, Anabela Bosnić, Katarina Bičvić, Zerina Ilijazović, Josip Bičvić, Dino Zulfić, Tomislav Božić i Ivan Karlović.

Čestitamo im te se nadam da će im ovo biti poticaj da i dalje pišu poeziju!

 

 

PRVO MJESTO

Sinoć

Maštao sam sinoć

da iznad grada letim.

Da poput slijepog miša

izgledam ja čudno.

 

Da nitko ne zna,

gdje ću

da nitko ne zna,

tko sam.

 

Očaran Mjesečevom ljepotom

očaran Mjesečevom svjetlošću

lelujao sam sinoć izgubljenim stazama.

 

I večeras ću lelujati,

ljubav svoju tražiti

stazom satkanom od snova.

 

A ljudi će promatrati,

tužnog lica gledati,

jer ne znaju poput mene letjeti.

 

A ja neću shvatiti

čemu se ljudi dive,

kad izvan svoje kutije ne vire.

 

Kada oni u nebo ne gledaju,

kako da onda o njemu sanjaju?

Lejla Džinić, 4.a

 

DRUGO MJESTO 

Ponor svjetlosti

Duša je dubok vapaj nemira,

Nemira ponovnog ispunjenja,

Dok tinja gorka svjetlost mira,

koračam stazama iskupljenja.

 

Čuj vapaj nedužnog srca moga,

Iščekivajući nove dane,

Stazama ljubavlju posutoga

Čekamo spasenje dok ne svane.

 

On prilazi pobjedničkim korakom,

Najavljuje da nam je sve bliže,

Samo sa svjetlošću vlada mrakom

Pun iščekivanja Spas nam stiže.

 

Duša je dubok vapaj nemira,

Nemira ponovnog ispunjenja,

Dok tinja gorka svjetlost mira,

koračam stazama iskupljenja.

Marija Terzić, 4.a